Image

طراحی لوگو

لوگو یک علامت گرافیکی، نماد یا سمبل است که برای کمک به ترویج شناخت عمومی نسبت به یک کسب و کار، سازمان و… طراحی میشود. طراحی لوگو در انواع گوناگونی انجام میشود. مانند طراحی لوگو تمثیلی یا طراحی لوگو با استفاده از حروف و … قبل از اینکه افراد متنی را بخوانند، میتوانند به راحتی لوگو را تشخیص دهند. از این رو لوگو از مهمترین عناصر هویت یک برند بشمار می رود.

 
 

اهمیت طراحی لوگو

درباره اهمیت طراحی لوگو، بدون شک اولین و بیشترین المانی که از یک برند قابل مشاهده است، فقط و فقط لوگو است. طبق تحقیقات، از مهم ترین عوامل برای ایجاد وفاداری، اولین برداشت مشتریان از برند شما است. این تحقیق و بسیاری از مطالعات دیگر اهمیت طراحی  لوگو که اولین تصویر برند شماست را نشان می دهد. طراحی لوگو از جهات متعددی حائز اهمیت است. نوع طراحی لوگو شما نشان دهنده هویت، معیار شناخت، حرفه ای گری و حتی وسعت جغرافیایی برند شماست.

 

 

سبک های طراحی لوگو

 

طراحی سمبل

Mascots

این سبک لوگو معمولا رنگارنگ، کارتونی و همیشه بسیار فانتزی و سرگرم کننده طراحی می شوند. این سبک انتخابی عالی برای نمایش چهره یا سخنگوی برند است.

مانند: KFC – Kool Aid Man, Mr. Pinut

طراحی با حروف اختصاری

Letter Mark

این سبک لوگو بر پایه تایپوگرافی و از متشکل از چند حرف طراحی میشود که معمولا با حروف اختصاری نام شرکت و بسیار ساده شکل میگیرد.

مانند: Google – Visa- CocaCola

طراحی ترکیبی

Combination

این سبک لوگو درواقع ترکیبی از یک طراحی نوشتاری (Letter Mark یا Word Marks) و یک طراحی تصویری (Pictorial یا Mascots یا Mascots ) است.

مانند: Doritos – Burger King- Lacoste

طراحی با کلمات

Word Marks

در این سبک، طراحی لوگو تنها بر روی فونت و نام برند متمرکز است. وقتی نام برند شما مختصر و خاص است این نوع طراحی گزینه بسیار مناسبی است.

مانند: Google – Visa- CocaCola

طراحی نمادین

Emblem

سبک نمادین معمولا با ترکیب یک نماد و فونت طراحی میشود و همیشه ظاهری سنتی از سبک برند را به خوبی نمایش میدهند.

مانند: Harvard – Starbucks – Harkey Davidson

طراحی تصویری

Pictorial

طراحی به سبک تصویری به بیان ساده استفاده از یک تصویر یا طرح گرافیکی به عنوان آرم است. و معمولا طراحی این نوع لوگو بدون استفاده از متن است.

مانند: Apple – Twitter – Target

طراحی انتزاعی

Abstract

سبک خاصی از طراحی لوگو که بجای تصویر، از اشکال هندسی که نمایش دهنده نشانه ای از برند هستند استفاده می شود.

مانند: BP – Pepsi – Adidas

 

تعرفه طراحی لوگو

ارزانترین و گرانترین قیمت طراحی لوگو

تعرفه طراحی لوگو به آیتم های زیادی بستگی دارد و در بسیاری از موارد طراحی لوگو قیمت مشخصی ندارد!  تعرفه طراحی لوگو در ایران معمولا از ۱۰۰ هزار تا  ۷۰۰ هزار تومان برای طراحی نیمه حرفه ای، ۷۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومان برای طراحی حرفه ای، و ۲ تا ۱۰  میلیون تومان به بالا،  برای طراحی فوق حرفه ای با توجه به خلاقیت و شیوه کار طراح، متغیر است.  یک لوگو حرفه ای ساده است، اما برای طراحی نیاز به طی مراحل تحقیق، اعمال استراتژی، انتخاب عناصر و… دارد. بنابراین کار ساده ای نیست و نیاز به زمان زیادی دارد و طبیعتا با قیمت ارزان امکانپذیر نیست. کسب و کار ها  با توجه به بودجه خود، هزینه ای را به طراحی لوگو اختصاصی می دهند. لوگو برند از اصلی ترین و به یادماندنی ترین مشخصه های یک برند موفق است و نیازمند توجه ویژه ای است. شرکت های موفق هزینه های زیادی را به طراحی یا بروزرسانی لوگو اختصاص میدهند. شرکت British Petroleum برای طراحی لوگو  در سال ۲۰۰۰ مبلغ ۲۱۱ میلون دلار پرداخت کرد مثالی دیگر شرکت Accenture است که مبغ ۱۰۰ میلیون دلار برای نام و لوگوی برند خود هزینه کرد. با این حال برند های موفقی هم هستند که لوگو خود را رایگان یا با هزینه ناچیز طراحی کرده اند.

 
 
 

ویژگی های لوگو حرفه ای

پنج ویژگی اصلی برندینگ برای طراحی لوگو حرفه ای

سادگی

اولین ویژگی یک لوگو حرفه ای سادگی، وضوح و نظم است. در تمامی مراحل طراحی، سادگی باید همیشه در اولیت قرار بگیرد. یک لوگو ساده همیشه قدرت بیشتری دارد و  احساس اطمینان خاطر را به بیننده انتقال می دهد. لوگو ساده بر خلاف یک طراحی پیچیده، نشان دهنده اعتماد به نفس است.

ارتباط
ساختار
خاص
به یاد ماندنی